9 września 2008 czyli w rok i cztery dni po premierze iPoda touch pojawia się jego następca iPod touch drugiej generacji. Mogliśmy go nabyć w takich samych pojemnościach jak poprzednika czylu 8, 16 oraz 32GB. Ten model jest też podobny do swojego poprzednika, ale tylko na pierwszy rzut okna bo jest prostokątny i ma przycisk Home. Największe różnice w wyglądzie znajdziemy się na tylnej ściance, która przybrała lekko zaokrąglony kształt przypominający obudowę znaną z zaprezentowanego trochę wcześniej iPhone’a 3G. Nie zmienił się natomiast materiał z którego wykonana jest tylna część i nadal był to metal rysujący się od patrzenia – stąd trudno dziś o dobrze zachowane egzemplarze. Zaokrąglona cześć obudowy kryje w sobie pojemniejszą baterię, która w tym modelu wystarczy wg. zapewnień producenta aż na 36 godzin odtwarzania muzyki co jest znacznym wzrost w stosunku do poprzedniej generacji, która potrafiła cieszyć nas muzyką jedynie przez 22 godziny. Taki kształt powoduje też, że odtwarzacz lepiej leży w ręku i lepiej się układa w kieszeni. Różnica w stosunku do poprzedniego modelu była naprawdę bardzo wyczuwalna. W pierwszym momencie druga generacja wydawała się cieńsza mimo, że bezpośrednie porównanie pokazuje zupełnie coś innego. Jest to jeden z nielicznych produktów Apple, który był grubszy od swojego poprzednika. Taki kształt iPoda touch Apple utrzymało również kolejnym roku w modelu trzeciej generacji.
W tym modelu zastosowano także umieszczone z boku przyciski sterowania natężeniem dźwięku jaki wydobywa się odtwarzacza. Umieszczając je producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy krytykowali rozwiązanie wymagające wejścia do menu iPoda w celu zmiany siły głosu lub zmiany odtwarzanego utworu. Jest dokładnie tak jak myślicie, iPod touch pierwszej generacji nie miał tych przycisków. Głośność możemy regulować wspomnianymi przyciskami, a odtwarzanie utworów możemy kontrolować poprzez zastosowanie kolejnej nowości Apple jaką zobaczyliśmy razem z tym iPodem czyli słuchawek z pilotem i mikrofonem.
Pilot wbudowany w słuchawki pozwala na zatrzymanie i wznowienie odtwarzania, zmianę utworu w przód oraz do tyłu oraz na regulację siły dźwięku. Niestety nowe słuchawki nie były dostarczane w standardzie. Wspomniałem o mikrofonie w słuchawkach, jego wbudowanie pozwala nagrywać notatki dźwiękowe oraz zamienić iPoda w telefon VoIP przy przy pomocy Skype. Kolejną sprzętową nowością w tym odtwarzaczu jest wbudowany głośnik pozwalający na odtwarzanie dźwięku o podobnej jakości jak w iPhonach. Imprezy to on na pewno nie nagłości, ale do grania w gry jest jak znalazł, tu znów warto przypomnieć, że pierwsza generacja tego iPoda nie miała wbudowanego głośnika, a jedyne „bzęczyk”. Na deser (a raczej po deserze) każdy z nabywców tego iPoda otrzymywał zintegrowany w odtwarzaczu odbiornik systemu dla biegaczy Nike +. Zatem rozpoczynając trening nie musieliśmy już podłączać dodatkowego urządzenia do iPoda jak to miało to miejsce w przypadku iPodów nano.
Z tym modelem są też związane pewne ciekawski. Pierwotnie z fabrycznym softem OS 2.1 ten iPod nie miał aktywowanego Bluetooth, choć fizycznie posiadał taki moduł. Zmieniło się po zaktualizowaniu do softu do iOS 3.0. Przy czym taka aktualizacja dla iPodów otuch była płatna 7,99 Euro, to jeden z nielicznych przypadków kiedy system iPhone OS (iOS) był płatny.
Drugą ciekawostką jest aparat w tym iPodzie. Oczywiście wersja dostępna w sprzedaży go nie miała, ale w sieci było sporo zdjęć i filmów pokazujących wersję z aparatem. Początkowo wszyscy myśleli, że taka będzie trzecia generacja tego iPoda, ale ona również nie miała aparatu. Ewidentnie Apple mocno kombinowało z tym modelem.
Kupując w dniu premiery nowego iPod touch 2G dostawaliśmy go z softem iPhone OS 2.1, a wsparcie systemowe dla tego modelu zakończyło się wraz z systemem iOS 4.2.1. Sam odtwarzacz jednak nadal doskonale może spełniać swoje zadanie, choć tylko już jako odtwarzacz muzyki. Niestety większość nowych gier i programów ma albo zbyt duże wymagania sprzętowe (ten model ma tylko 128MB RAM) albo wymaga nowszego systemu.
↧
Historia iPodów – iPod touch 2G
↧